XIII Festiwal Nauki w Krakowie














W dniach 15-18 maja 2013r. odbył się XIII Festiwal Nauki w Krakowie. Hasło tegorocznej edycji to „Oblicza wody”- nawiązanie do obchodów Międzynarodowego Roku Współpracy w Dziedzinie Wody ogłoszonego przez ONZ. Organizatorzy chcą tym zwrócić uwagę na problem niedoboru wody, a także jej czystości i wykorzystania. Głównym koordynatorem Festiwalu już po raz trzeci został Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja, a głównym sponsorem- Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów
i Kanalizacji S.A w Krakowie.

Jak co roku, Festiwal odbywa się głównie na  płycie Rynku Głównego oraz w Collegium Medicum UJ przy ul. Św. Anny 12. To właśnie na Rynku, w rozstawionych namiotach można od czwartku (15 maja) do soboty (18 maja) zobaczyć czego uczą się studenci z 13 krakowskich Uniwersytetów, biorących udział w tym wydarzeniu. Można z nimi porozmawiać, dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy ze świata nauki, wziąć udział w różnych eksperymentach, czy startować w organizowanych konkursach (m.in. w konkursie fotograficznym „Oblicza wody”, przygotowanym przez Uniwersytet Rolniczy). Dodatkową atrakcją tegorocznego Festiwalu są także liczne wykłady, wystawy fotograficzne, czy warsztaty organizowane przez uczelnie, które dołączyły do imprezy. W czasie wydarzenia można również bezpłatnie zwiedzać niektóre muzea i instytuty.

Festiwal Nauki co roku przyciąga wielu zainteresowanych. Mimo niewielkiej reklamy podczas tegorocznej edycji, sporo ludzi pojawiło się na płycie Rynku. Część zwiedzających przyszła tu, bo śledzą wydarzenie, ale dużo osób z przypadku: - Po prostu byliśmy na Rynku i trafiliśmy na namioty. Zainteresowało nas co się dzieje, patrzymy, a tu Festiwal Nauki. Szkoda, że nie był lepiej rozreklamowany, bo na pewno odniósłby lepsze skutki, więcej ludzi mogłoby się o nim dowiedzieć- uważa Agnieszka, tegoroczna absolwentka krakowskiej uczelni.


Na szczęście, takie umiejscowienie imprezy sprzyja temu, by na nią trafić i choć na chwilę się zatrzymać. - Mamy zajęcia przy Rynku. To dobra lokalizacja, najbardziej uczęszczane miejsce, także przez turystów- mówi Ania, studentka UJ. Jednak takich przypadkowych ludzi prawie nie ma na specjalnych wykładach w ramach akcji, bo na nie w większości przychodzą studenci, lub osoby zdecydowanie śledzące program Festiwalu oraz zainteresowane konkretnym tematem.




Wśród odwiedzających uliczne stoiska Festiwalu przeważają młodzi ludzie, ale też rodzice z dziećmi w różnym wieku: - Zabrał mnie tu tata. Nie chciałam za bardzo iść, planowałam ten dzień spędzić inaczej, ale przekonałam się, że jest tu ciekawie i że warto było tu przyjść- mówi 15-letnia Wiktoria. Niektórzy z nastolatków podkreślają, że takie zetknięcie z nauką może im pomóc w wyborze kierunku studiów: - Na Festiwalu można poznać różne uczelnie. Uczę się w liceum, dlatego sądzę, że przyda mi się to też do wyboru dalszej drogi nauki- twierdzi licealistka Kasia. Najmłodszym dzieciom podoba się to, że nikt nie zabrania im dokładnie oglądać eksponatów i prezentowanych przedmiotów: - Najbardziej spodobały mi się kości zwierząt. Podoba mi się to, że można wszystkiego dotknąć, wszystko dokładnie zobaczyć- cieszy się 7- letni Krzyś.


Oglądający stoiska studenci podkreślają, że Festiwal Nauki powinien być raczej imprezą nie reklamującą poszczególnych uczelni, ale przybliżającą mieszkańcom miasta te dziedziny nauki, z którymi na co dzień nie mają szans się zetknąć. - Dla promowania nauki jak najbardziej, ale nie do promowania uczelni. Wszystko powinno być tu związane z kołami naukowymi, nie kierunkami studiów- uważa Marek, student UJ.



Festiwal Nauki w Krakowie jest inicjatywą wartą odnotowania w kalendarzu imprez miasta. Tym bardziej, że to jedyne wydarzenie promujące naukę w tak przystępny i ciekawy sposób. Wielu tegorocznych uczestników również to potwierdza, deklarując udział w następnej imprezie: -Oczywiście, myślę, że się wybiorę, bo naprawdę mi się tu podoba.



Współorganizatorzy XIII Festiwalu Nauki w Krakowie (obok Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie) to: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Akademia Ignatianum w Krakowie, Akademia Muzyczna w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, Instytut Botaniki im. Władysława Szafera PAN, Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN, Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum w Krakowie, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.


W Festiwalu udział wezmą także instytucje zaproszone: Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, Ogród Doświadczeń w Krakowie, Austriacki Konsulat Generalny w Krakowie, Porozumienie Doktorantów Międzynarodowego Studium Doktoranckiego Nauk Przyrodniczych PAN w Krakowie, Urząd Statystyczny w Krakowie, Instytut Języka Polskiego PAN w Krakowie.

Więcej informacji i program Festiwalu można znaleźć na stronie: www.festiwalnauki.ur.krakow.pl.




























































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz